Biurko do pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Biurko do pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

27 marca 2015

Biurko jest jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym, zwłaszcza u dzieci w roku szkolnym. Służy nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim do nauki, dlatego tak istotne jest jego ustawienie. Nie bez znaczenia jest również rozmiar biurka, który koniecznie powinien zostać dopasowany do wzrostu dziecka. Szerokość także musi być optymalna, aby blat był w stanie pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty szkolne. Ergonomia do nauki musi zostać przestrzegana, dlatego ważne są jasne barwy i odpowiednie oświetlenie, które nie będzie męczyć wzroku dziecka. Dobrze jeśli przy biurku znajdzie się regulowane krzesło. Dzięki temu nie trzeba będzie go co rok wymieniać.

Jak dobrać biurko do pokoju dziecięcego?

Biurko dziecięce powinno posiadać określone wymiary. Ważne jest również jego zastosowanie. Jeśli stać ma na nim komputer, dobrze jeśli monitor i klawiatura będą ustawione na różnych wysokościach. Różnica pomiędzy nimi musi oscylować w granicach 10 centymetrów, przy czym to oczywiście monitor ma znajdować się wyżej. Zasada mówi, iż dłonie osoby piszącej na klawiaturze powinny leżeć swobodnie na wysuwanym blacie, zaś jej przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty. Ważna jest także wyprostowana postawa, która pomoże uniknąć wad kręgosłupa.

Standardowe biurko posiada około 130 – 150 centymetrów długości i 90 cm szerokości. Pod biurkiem musi znajdować się wolna przestrzeń, aby można było swobodnie postawić nogi. Jej głębokości waha się na poziomie 50-60 cm.
Monitor komputera, który stoi na biurku powinien być oddalony od twarzy dziecka o przynajmniej 50 cm. Nie może być również ustawiony na tle okna lub naprzeciw niego, co ma zapobiec odbijaniu się promieni słonecznych.

Najważniejsza jest funkcjonalność biurka

Wybierając biurko do pokoju dziecięcego należy zwrócić szczególną uwagę na jego praktyczność. Dobrze jeśli będzie spełniało kilka funkcji, dlatego im więcej półek będzie posiadać tym lepiej, w końcu w szufladach przetrzymuje się bardzo wiele rzeczy. Pomagają uporządkować bałagan i szybciej znajdować potrzebne książki, czy zeszyty. Ważny element stanowią również wysuwane półki, posiadające odpowiednie przegródki. To w nich można trzymać wszelkie przedmioty potrzebne do codziennego użytku, zwłaszcza do nauki.

Bezpieczeństwo dzieci jest kwestią najważniejszą, o którą każdy rodzic powinien zadbać. Idąc na zakupy należy zwracać uwagę na meble nie posiadające ostrych kantów, jakie charakteryzują się wysoką trwałością oraz solidnością.

Pokój dziecięcy to kraina naszego dziecka, dlatego warto zrobić wszystko aby dobrze się tam czuło. W związku z tym, iż spędza tam najwięcej czasu musimy mu zagwarantować warunki nie tylko do odpoczynku, ale również do nauki, dlatego biurko jest niezbędne. Dobierając je zwróćmy uwagę na jego parametry oraz odpowiednie ustawienie. Nie bez znaczenia będzie również oświetlenie, które ma zadbać o wzrok naszego dziecka. Ergonomia pracy jest najważniejsza, a jasne barwy zagwarantują spokój oraz idealną atmosferę do nauki.