Meble na wymiar czy gotowe z salonu?

Meble na wymiar czy gotowe z salonu?

22 kwietnia 2015

Urządzenie naszego domu rozpoczynamy zawsze od zakupy odpowiednich mebli. Często stajemy jednak przed dylematem czy wybrać meble gotowe z salonu, czy zgłosić się do stolarza i zaprojektować meble na wymiar. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji, a także rodzaju mebli jakich potrzebujemy. Zdarzyć może się na przykład, ze rozmiar naszej kuchni, czy łazienki może okazać się dość nietypowy i ciężko będzie znaleźć do ich wyposażenia gotowe meble. W większości przypadków nie ma z tym większego problemu, a my sami nie zawsze mamy pomysł, czego dokładnie potrzebujemy. Współczesne salony meblowe posiadają bogatą ofertę, dlatego znaczna cześć z nas znajdzie w nich coś dostosowanego do swoich potrzeb, zatem jak to jest, czy meble na wymiar mają przewagę nad gotowymi wyrobami?

Gotowe meble z salonu – zalety i wady

Głównym argumentem, jaki stoi za gotowymi meblami z salonu jest ich cena, która jest relatywnie niższa od mebli przygotowywanych na wymiar. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że na meble dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, należy poświęcić znacznie więcej czasu i nie będzie to produkcja seryjna. Zakup gotowanych mebli będzie także z pewnością znacznie szybszy, wystarczy bowiem wybrać się do salonu i zamówić gotowe meble, które w kilka dni zostaną dostarczone prosto do naszego domu. Wybór również będzie ogromny więc łatwiej będzie coś wybrać, niż zaprojektować samemu bądź z pomocą stolarza.

Gotowe meble mogą niekoniecznie trafić w nasz gust. Szablony i wzory modeli są raczej ograniczone i nie zawsze będą pasować właśnie do naszego wnętrza. Problem pojawia się także w kwestii oryginalności. Zdarzyć się może przecież, że niektóre takie same meble mogą zakupić choćby nasi znajomi, co nie dla każdego jest komfortową sytuacją.

Meble na wymiar – zalety i wady

Meble na wymiar przygotowane specjalnie pod nasze preferencje są przeważnie wysokiej jakości i odznaczają się dobrą trwałością. Tego rodzaju meble będą nam służyć przez lata użytkowania i z pewnością nie będą się niszczyć. Duże znaczenie ma także możliwość wyboru określonego materiału z jakiego zostaną wykonane. Nie wspominają co tym, że zostaną dopasowane do określonych pomieszczeń. Większość gotowych mebli przeznaczona jest do samodzielnego montażu, a w tym przypadku nie mamy takiego problemu. Meble przygotowane na wymiar zostaną w całości skompletowane oraz poskładane przez stolarza.

stolarz wykonujący meble pod wymiar

Ich kolejna, niewątpliwa zaleta to duża funkcjonalność. Stolarz może zaprojektować dowolną ilość, czy rozmieszczenie półek, szafek itp. Możemy w nich również zabudować wszelkiego rodzaju meble AGD, co jest niezwykle korzystne, zwłaszcza w przypadku kuchni.

Krótkie podsumowanie

W starciu pomiędzy gotowymi meblami, a tymi wykonanymi na wymiar, zdecydowanie przeważa ta druga kategoria. Są nie tylko bardziej praktyczne, czy funkcjonalne, ale przede wszystkim znacznie bardziej oryginalne. Ich jedyną przeszkodę stanowić może cena, która jest o wiele wyższa w przypadku mebli prosto z salonu. Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt dużymi zasobami portfela, spokojnie możemy w nie zainwestować. Pamiętajmy jednak żeby nie wybierać mebli najtańszych, gdyż najprawdopodobniej w szybkim czasie zaczną się uszkadzać, a szkoda przecież naszych nerwów i pieniędzy.