Pielęgnacja drewnianych mebli

Pielęgnacja drewnianych mebli

27 kwietnia 2015

Drewniane meble powracają ostatnimi czasy do mody i robią furorę, zwłaszcza wśród zamożniejszych osób. Ich wygląd niewątpliwie robi wrażenia, jednakże trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Nie przestrzeganie pewnych zasad czyszczenia może sprawić, że szybko się zniszczą i nic nie będzie w stanie przywrócić im dawnego blasku. Meble mogą być wykonane z różnego rodzaju drewna, dlatego najpierw trzeba się z nim dokładnie zapoznać. Każdy materiał pielęgnujemy w zupełnie inny sposób. Pielęgnacja polega przeważnie na dwóch etapach. Do pierwszego z nich należy czyszczenie, zaś do drugiego zabezpieczenie określonymi środkami konserwującymi. Każdy z nich jest tak samo ważny i zawsze powinien być wykonywany w tej samej kolejności.

Najbardziej popularnym środkiem do impregnacji drewnianych mebli jest użycie lakieru. Chroni on meble przed wodą oraz alkoholem i jest bardzo łatwy w aplikacji. Niektórymi z nich można zmienić nawet ich kolor. Do wyboru mamy głównie 3 rodzaje lakierów:

  • lakier bezbarwny – posiada różne wykończenie, od matowego, do półmatowego bądź satynowego i połysku,
  • lakier koloryzujący – zmienia kolorystykę mebli, zachowując jednocześnie widoczne słoje na drewnie,
  • lakier koloryzujący kryjący – zmienia kolor mebli i kryje słoje na drewnie w całości

Jak czyścić drewniane meble?

Czyszczenie to pierwszy punkt, jaki powinniśmy wykonać w pielęgnacji mebli. Przed przystąpieniem do tej czynności nie mamy prawa zacząć impregnować drewnianych powierzchni. Warto najpierw usunąć cały kurz i zaschnięty brud. Możemy to zrobić choćby za pomocą mopa i środków czyszczących. Najlepiej używać miękkiej ściereczki, która wykonana będzie z mikrofibry, tym samym będziemy mieć pewność, w żaden sposób nie zarysujemy powierzchni drewnianych mebli. Środek należy nakładać bezpośrednio na ścierkę, a dopiero później dotykać nią powierzchni drewna.

Źle dobrane środki mogą uszkodzić drewniane meble, dlatego najpierw należy przeczytać ich skład chemiczny i dokładne działanie. W czyszczeniu mebli drewnianych trzeba unikać wody.

Konserwowanie drewnianych mebli

Konserwacja zapobiega osadzaniu się brudu, dzięki czemu nie wnika on głęboko w powierzchnię drewna, co sprawia, że o wiele łatwiej jest je później wyczyścić. Do konserwacji także dobrze jest użyć ściereczki z mikrofibry i prosto na nią aplikować wybrany środek do impregnacji drewna. Po nałożeniu jednej warstwy trzeba chwilę odczekać i przetrzeć powierzchnię sucha ścierką. Dobry środek przeznaczony do konserwacji powinien zamaskować małe rysy. Unikać jednak należy produktów dwa w jednym, gdyż tak naprawdę nie są one zbyt skuteczne. Lepiej żeby środek spełniał jedną funkcje aczkolwiek robił to bardzo dobrze.

Meble drewniane mogą posiadać różnego rodzaju wykończenie, dlatego środek do pielęgnacji musi być do nich w pełni dostosowany. Inny będzie używać w przypadku mebli matowych, a inni do mebli z połyskiem. Nie bez znaczenia jest także zapach preparatów. To właśnie on będzie się unosił w powietrzu przynajmniej przez jakiś czas, dlatego dobrze postawić na przyjemny zapach, który nie będzie nas drażnił.

Pielęgnacja drewna nie jest zbyt skomplikowana jednakże trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach przy zabieraniu się do pielęgnacji drewnianych mebli. Nie chcemy przecież ich zniszczyć przez naszą nieuwagę lub bezmyślność. Pamiętajmy – najpierw czyszczenie, a dopiero później impregnacja drewna.