Rodzaje drewna stosowane w meblarstwie

Rodzaje drewna stosowane w meblarstwie

29 kwietnia 2015

Drewno to materiał, który jest często wykorzystywany w wielu dziedzinach, zwłaszcza zaś w meblarstwie. Drewniane meble są doceniane przez większość klientów, a współcześnie wielkim echem powraca na nie moda, gdyż zapotrzebowanie na usługi stolarskie stale rośnie. Powszechnie wiadomo, że im lepsza jakość drewna, tym większa trwałością będą cechować się meble z niego wykonane, dlatego nie należy oszczędzać na materiałach. Drewniane meble świetnie wkomponują się w klimatyczny wystrój mieszkania, gdzie chętnie będziemy odpoczywać.

Drewno wykorzystywane są w usługach stolarskich

Rodzajów drewna mamy naprawdę bardzo wiele, jednak tylko nieliczne stosuje się w zakładach stolarskich do wyrobu mebli. Zależne jest to od szeregu ich właściwości, a nierzadko również ceny, który przy mniej dostępnym drewnie może być naprawdę wysoka. Jakiego rodzaju drewna wykorzystywane są więc najczęściej przy wykonywaniu zróżnicowanych usług stolarskich?

  • Sosna

Sosna to drzewo iglaste, które stosuje się powszechnie zwłaszcza na półkuli północnej. Jest to drzewo mało wymagające, dlatego chętnie sięgają po nie stolarze. Łatwo poddaje się obróbce, a do tego posiada kremową, ładną dla oczu barwę, Zapach sosny także jest bardzo przyjemny. Drewno sosnowe odnajduje szerokie zastosowanie, a dodatkowo jest bardzo wytrzymałe oraz sprężyste.

  • Buk

Buk to drzewo długowieczne, jakie znaleźć można praktycznie w całej Europie. Cenną wartość zyskuje dopiero po uzyskaniu 100 lat. Drewno bukowe jest twarde i znosi nawet bardzo duże obciążenie, dlatego doceniane jest głównie za solidność. Stosowane bywa często do produkcji łóżek bądź do wykończenia wnętrz.

  • Dąb

Dąb znany jest ze swojej znacznej wytrzymałości i właśnie dlatego tak często używa się go w produkcji mebli. Drewno dębowe jest twarde i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Jego jaśniejszy kolor może z czasem nieco pociemnieć. Występować może w bardzo wielu odmianach, dlatego najpierw należy się zainteresować konkretnym rodzajem.

  • Klon

Klon to typowe drzewo liściaste. Jego większość odmian występuje w półkuli północnej. Jego odcień jest bardzo jasny, ale odznaczać może się różnym stopniem twardości. Klon rośnie przeważnie wśród innych drzew liściastych.

  • Olsza

Zwana bywa także olchą i jest jednym z bardzo niewielu drzew, jakie dobrze czują się na podmokłych terenach, gdyż ma ona niewielkie wymagania. Odznacza się szybkim wzrostem i bardzo charakterystycznym pomarańczowym drewnem. Olsza ma średnią twardość i dobrze poddaje się praktycznie każdej obróbce. Oprócz meblarstwa drewno olchy jest również bardzo chętnie wykorzystywane w produkcji instrumentów muzycznych.

Jakie drewno wybrać do określonych usług stolarskich?

Wybór rodzaju drewna jest uwarunkowany przede wszystkim przedmiotami, jakie chcemy z niego wykonać. Dąb sprawdza się na przykład świetnie przy produkcji schodów. Jego solidność zapewnia trwałą konstrukcję na bardzo długie lata. Z tego także powodu wykorzystuje się go również jako materiał na podłogi. Buk zaś świetnie będzie się sprawdzał w przypadku parkietów, czy ram do łóżka, dlatego jak widać wszystko zależy od przyszłego przeznaczenia oraz zastosowania danego rodzaju drewna.

Na szczęście my jako klienci nie musimy się tym wszystkim martwić, gdyż doświadczony stolarz doskonale wie jaki gatunek drewna do czego jest najlepszy, a nam wystarczy oddać się jego radom z pokora i z uwagą wysłuchać, co ma nam do powiedzenia. Swoje trzy grosze oczywiście zawsze może delikatnie wtrącić, zwłaszcza jeśli chodzi o kolorystykę.